Kurucumuz

CEM SULTAN AŞKAR  

1972 yılınca Adana da doğan Cem Sultan AŞKAR, ilk ve orta öğrenimini Türkiye nin çeşitli illerinde tamamladıktan sonra 1995 yılında Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliğinden mezun olmuştur.

Kariyerine 1996 yılında Türkiye'nin en büyük  gruplarından biri olan  Sabancı Topluluğu Marsa Kraft Jacobs Şirketinde Vardiya Mühendisi olarak başlayan Cem Sultan AŞKAR, aynı şirkette Son Ürün Üretim Şefi pozisyonunda çalıştıktan sonra, Uluslararası Operasyon Müdürü olarak Yurtdışı projeler kapsamında  önemli bir tecrübe kazandı.

Kariyerine 1996 yılında Türkiye'nin en büyük  gruplarından biri olan  Sabancı Topluluğu Marsa Kraft Jacobs Şirketinde Vardiya Mühendisi olarak başlayan Cem Sultan AŞKAR, aynı şirkette Son Ürün Üretim Şefi pozisyonunda çalıştıktan sonra, Uluslararası Operasyon Müdürü olarak Yurtdışı projeler kapsamında  önemli bir tecrübe kazandı. Bu nedenle Sabancı Topluluğu adına yeni bir fabrikanın hayata geçirilmesi için yaklaşık bir yıl Cezayir'de ve bir yıl da e Suriye'de Projelerin koordinasyonunun sağlanması amacıyla ikamet etti. Bu süre zarfında yeni üretim hatlarının tasarlanması, makine ekipmanların ikmali ve montajı ile tüm Satınalma faaliyetleri ile birlikte Projeleri ayrı ayrı yönetmiştir. Yurtdışı Projeler sorumluğu akabinde Tüm proje sorumluluklarından sonra, yine aynı şirket bünyesinde Endüstriyel Margarin İhracat Bölge Müdürü olarak Kanal Yönetimi, Satış Gücü Yönetimi, Satış Stratejisi Geliştirme sorumluluğunda  14 ülke (Orta Doğu, Kuzey Afrika, Körfez Bölgesi, Bulgaristan ve Bosna Hersek) yönetimini gerçekleştirdi.

Sabancı Topluluğu'nda yaklaşık on bir yıl çalıştıktan sonra, Tuna balık konserve gıda sektöründe Türkiye'nin en büyük gruplarından biri olan DARDANEL ONENTAS GIDA'ya LIBYA ÜLKE GENEL MÜDÜRÜ olarak transfer oldu bu amaçla bir yıl Libya'da yaşadı. Libya'da var olan Satış, Kanal Yönetimi, Pazarlama faaliyetlerini Tuna balığı üretimi, Balık yetiştiriciliği birlikleri, Balıkçılık tesisleri yönetimi sorumluluğunu üstlendi. 2008 yılında ise çok  yeni proje ile  SUNAR GROUP / ELİTA Sıvı Yağ ve Margarin Üretim Şirketi nin kurulumunda ve yönetiminde bulunarak   beş yıl içinde  sıfırdan ( Üretim/Satış) 75 farklı Ülke ye ihracatçı konumunda  oluşumuna destek verip bu Şirketin global bir yapıya sahip olmasında önemli sorumluluklar aldı.  SUNAR GROUP'un Türkiye'deki en büyük şirketlerinden biri olan ELITA SIVI YAĞ  ve MARGARINE Endüstrisinde 6 yıl boyunca Üretim Planlama ve Lojistik Müdürü, Üretim ve Planlama Müdürü ve Margarin Üretim ve Operasyon Müdürü olarak görev almıştır.  Son olarak , Sunar Group'ta bünyesinde  Margarine İhracat Müdürü olarak hizmet ettikten sonra Türkiye nin en büyük Ham Yağ üreticisi olan DOĞA GIDA bünyesinde Dört Fabrikanın İşletmeler Genel Müdürlüğü görevinde bir yıl çalıştıktan sonra profesyonel çalışma hayatından ayrılıp Danışmanlık hizmeti vermeye başlamıştır.. 23 yıllık deneyimlerinde Sabancı Topluluğu'ndan Genel Müdür Ödülü, Sabancı Topluluğu En İyi Proje Ödülü, Cezayir Ticaret Bakanlığı Onur Ödülü, Malezya Palmiye Yağı Konseyi  (MPOB) 33 rd. Çalıştay Program Davetiyesi, Sertifikalar ve birçok Toplam Kalite Yönetimi ve Toplam Üretken Bakım liderliği Ödülleri ve Proje Yönetimi ödülleri almıştır.

Kurucumuz Cem Sultan AŞKAR; Mühendislik, Üretim, Lojistik, Üretim Planlama, İhracat, Uygulama Projeleri, Teknik Satış, B2B Satış, FMGC konusunda 23 yılı aşkın tecrübesi ile özellikle Dağıtım Kanal Yönetimi, Satış Gücü Yönetimi, Satış Stratejisi Geliştirme ve Uygulama alanlarında Ortadoğu, Kuzey ve Doğu Afrika, Körfez Bölgesi ve Türkiye pazarları hakkında sağlam bilgi ve uygulamalara sahiptir.

Evli ve iki çocuk babası olan Cem Sultan AŞKAR, Arapça ve İngilizce bilmektedir.